امروز : چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧
اخبار > آشنایی با تاثیرات ورزش در سلامت زنان/ انجام تمرينات منظم بدني در دوران بارداری سبب بهبود خواب مادر می شود/ اهمیت ورزش در کاهش و از بین بردن نگرانی های بی اساس


کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج:

آشنایی با تاثیرات ورزش در سلامت زنان/ انجام تمرينات منظم بدني در دوران بارداری سبب بهبود خواب مادر می شود/ اهمیت ورزش در کاهش و از بین بردن نگرانی های بی اساس

کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج، گفت: سلامتی را ورزش و سلامت هر جامعه را سلامت افراد آن جامعه تضمین می کند.

کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج، گفت: سلامتی را ورزش و سلامت هر جامعه را سلامت افراد آن جامعه تضمین می کند.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج؛ معصومه داوودی افزود: در این راستا از بین تمامی افراد جامعه، ورزش کردن دختران به مراتب اهمیت بیشتری دارد زیرا دختران امروز، مادران فردای جامعه هستند که در صورت داشتن سلامتی، می توانند نسلی سالم و تندرست را تربیت کنند.

وی اذعان داشت: اگر همین مادر توانایی لازم برای پذیرش این مسئولیت را نداشته باشد و یا به صورت کامل آن را انجام ندهد،‌ جامعه برای ایجاد یک نسل سالم به مشکل برخواهد خورد، چرا که مادران افسرده و درمانده،‌ توانایی و خودباوری تربیت نسلی قوی و تاثیرگذار را ندارند.

وی ادامه داد: بخش زیادی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند و سلامتی زنان و دختران در هر جامعه ای به دلیل دارا بودن دو نقش مادری و همسری و تأمین سلامت خانواده و اجتماع، رشد و تعالی فرزندان را نیز به همراه دارد.

کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج، ورزش را زمینه ساز کاهش و از بین بردن نگرانی های بی اساس و فشارهای عصبی، افسردگی، ترس و حفظ روحیه سلامتی و روانی افراد دانست و افزود: افسردگی در زنانی که ورزش می کنند نبست به افرادی که ورزش نمیکنند کمتر بروز می کند.

وی با اشاره به فواید ورزش برای بانوان اظهار داشت: تمرینات منظم ورزشی دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است، بگونه ای که با کاهش فشار خون، پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن در پیشگیری از آترواسکلروز )تصلب‌ شرایین) و بیماری های قلبی موثر است.

وی گفت: ورزش های توام با اعمال وزن روی بدن، سبب تقویت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان می شود.

داوودی با اشاره به اینکه در گذشته تصور می شد که ورزش شدید به سیستم تولید مثل زنان آسیب می رساند، اذعان نمود: عقیده ها بر این بود که زنان به ویژه در جریان سیکل ماهیانه نباید ورزش کنند اما امروزه خلاف هر دو مورد ثابت شده است.

کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان امام سجاد (ع) تصریح کرد: انجام تمرينات منظم بدني در طي دوران بارداری سبب بهبود خواب، بالا رفتن حس اعتماد به نفس، کاهش شدت و يا بروز درد کمر و درد های واريسي، جلوگيري از افزايش بيش از حد وزن و حفظ سطح آمادگي بدني مادر مي شود.

وی ادامه داد: اگر چه از لحاظ نظری، ورزش شديد در دوره حاملگي مي تواند سبب ايجاد آسيب هايي به نوزاد و يا مادر شود اما با توجه به تحقيقات انجام شده لزومي به کاهش شدت ورزش در زن باردار حس نمي شود.

داوودی یادآور شد: در دوره حاملگي، ورزش هاي با شدت کم تا متوسط و انجام منظم(حداقل 3 بار در هفته) آن به شکل هاي مقطعی ترجيح داده مي شود.

وی ابراز داشت: مادران باردار پس از سه ماه اول حاملگي باید از ایستادن طولانی مدت و نیز از ورزش در حالت خوابيده به پشت خودداري کنند زیرا اين حالت سبب کاهش برون ده قلبي در بعضي زنان می شود.

کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان امام سجاد (ع) با بیان اینکه مادران باردار باید در صورت احساس خستگي ورزش را قطع کنند، گفت: ورزش هاي بدون وزنه مثل دوچرخه سواري و شنا با حداقل خطر آسيب به مادر و جنين همراه بوده و مي تواند تا پايان دوران حاملگي ادامه يابند اما انجام فعاليت در حدي که ایجاد خستگی نکند، توصیه می شود.

داوودی اضافه کرد: ورزش منجر به ایجاد صبر، شکیبایی، اعتماد به نفس، خودپنداری مثبت، بهداشت روانی؛ پیشگیری از افسردگی، بیماری های روانی، ایجاد طراوت و شادابی پوست، تعادل وزن بدن، افزایش قوت قلب، جرات، شهامت، استقامت و افزایش توانایی و قدرت تصمیم گیری های سریع، عادلانه و اقتصادی در زنان می شود.

وی عنوان کرد: ورزش بر خلق و خوی زنان اثر مثبت داشته و آنها را در روابط اجتماعی خود با جامعه و به خصوص خانواده از رویکرد بهتری برخوردار می کند.

کارشناس ارشد پرستاری بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج، در پایان انجام فعالیت های ورزشی را موجب بهبود خواب زنان ورزشکار و افزایش آمادگی جسمانی آنها در برابر بیماری ها دانست و خاطر نشان کرد: ورزش موجب برقراری تعادل روانی و عاطفی از طریق کنترل هیجانات و استرس می شود، اما فعالیت های رقابتی اثر چندانی در این زمینه نداشته و حتی هیجان و استرس را افزایش می دهد.5

 

 

١٨٨٨٠

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج